Pamukkale Travertenleri

Denizli merkezine 19 km uzaklıktadır. Pamuk kadar beyaz bir o kadar da narin yapısıyla sizleri büyüleyen bu yapı denizli denilince aklınıza gelebilecek ilk yerdir . Turizme katkısı ve tarihi önemliyle eşsiz yapıdadır. Balon gezisi , paraşüt atlayışlarıyla bu yapının eşsiz güzelliklerini izleyebilirsiniz  . Bembeyaz görünümüyle sizleri karşılayan doğa mucizesi sizi kendine aşık bırakacaktır. 400 bin yıldır var olduğu düşünülen şifa kaynağı Pamukkale travertenleri antik kent Hierapolis e eşlik eder .

Travertenler nasıl oluşur ?

yeraltındaki sıcak su yüzeye çıkar ve içerisinde bulunan  karbondioksit gazı  basınçlı bir şekilde yükselir . yüzeye çıkan gazın yükselmesi ve içerisindeki kalsiyumun yüzeye çökmesiyle oluşur . sıcak suyun yüzeyde soğuması ve ardından içerisindeki minerallerin çevreye yayılmasıyla travertenler genişlemeye devam eder.

UNESCO  dünya kültür  mirası listesine alınan Pamukkale 2700 metre uzunluğa 600 metre genişliğe ve 160 metre yüksekliğe sahiptir . hala da büyümeye devam eden bu yapı maalesef ki son zamanlarda rengini griliğe bırakmıştır . Bu önemli yapının özelliğini ve mucizesini kaybetmeye başlaması kültür ve turizm bakanlığını devreye sokarak temizlik ve düzenleme çalışmalarını başlatmıştır . Şuan koruma altındadır ve sadece bazı bölgelere izin verilmiştir. Gelen ziyaretçiler için Birkaç gün arayla bırakılan su sürekli ziyaretçilerin gezmesi sebebiyle hassas olan travertenlerin kalsiyum yapısına  büyük zararlar vermiştir. Bu da travertenlerin doğal gelişimine sürekli zarar vermiştir. Kaynak suları sadece belirli bölgelere yönlendirilerek beyazlatma çalışmaları devam etmektedir .  Denizlinin en büyük ve en değerli mirası olan bu yapı çalışmalar sonucunda günden güne eski yapısına kavuşmaya başlamıştır .


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir