ADOLF HİTLER ( 1889 – 1945 )

Milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuş tarihi bir karakter olsa da tarihte yer edinmiş tarihin akışını etkilemiş bir döneme damgasını vurması sebebiyle site editörü olarak birkaç bilgi vermek istedik .
1889 yılında Avusturya’nın Braunau kentinde doğdu .Gençliğinde başarısız bir ressam olarak anılır . I. Dünya Savaşında Alman ordusunda görev aldı . Bu savaşta yaralandı ( somme )  ve cesaret madalyası aldı ( 2 defa ) . Aşırı milliyetçi bir karakter olması ve Almanya’nın savaştan yenilgiyle ayrılması onda muazzam bir etki bırakmıştır . Savaştan sonra küçük bir siyasi oluşum olan ve kısa adı NAZİ olan partiye katılmıştır ( Alman sosyalist işçi partisi ) . Birkaç yıl içinde partiyi büyüten güçlendiren isim oldu . Hızlıca etkisini artıran bu parti tarihe ‘’ Münih birahane isyanı ‘’ olarak geçecek başarısız isyan girişiminde bulununca vatana ihanet suçlamasıyla yargılandı ve hüküm giydi . 1928 yılında tahliye edildi . ( cezaevindeyken kavgam adlı yazısını kaleme almıştır . Kitabı okursanız hitlere az da olsa hak vermiş olursunuz ) .Halkın varolan siyasi partilere isyanı , büyük çöküş dönemi onun yeniden yükselmesi için büyük bir fırsattı . Ateşli konuşmaları ve girişimleriyle Naziler hızlıca güçlendi . 1933 yılında nazi Alman şansölyesi oldu . Ardından karşı görüştekileri ezmeye ve tasfiye etmeye başladı . Süreç hızlı bir şekilde diktatörlüğe gitmeye başladı . Hızlıca güçlenen hitler dünyayı II. Dünya Savaşı olarak bildiğimiz büyük bir kaos dönemine getiren gelişmeleri ardı ardına yaşatacak girişimlerde bulunmaya başladı . Bu süreç içerisinde İngiltere ve Fransa ekonomik ve siyasi olarak o kadar sorunlarla karşı karşıyaydılar ki Almanyanın girişimleri , Versay anlaşması maddelerini çiğnemesi , toprak ilhak etmesi , savaşsız toprak alması ya da askeri olarak versay maddelerine aykırı kendini güçlendirmesine ses çıkaramadılar . ( çıkarmadılar ) . Kimseyle çekişecek , tehdit edecek ya da ultimatom verecek güçü kendilerinde bulamadılar . ( Rhineland’in işgali , Avusturya’nın ilhakı , studetenland’ın ilhakı ) .

Kısaca Polonya , Danimarka , Norveç , Belçika , Hollanda , lüxemburga girdi . Sovyetlere saldırdı . Fransa teslim oldu . İngiltere Alman kuvvetlerinin bir dizi hava saldırısına karşı koyabildi . 1941 de Yunanistan ve Yugoslavyaya girdi . Almanya öyle hızlı ilerliyordu ki en büyük hedeflerinden biri de kış gelmeden moskovaya girmekti . Ama Sovyetlerdeki kış şartlarına maruz kalan Almanya ‘nın özellikle Stalingrad yenilgisiyle hızlı ilerleyişi hızlı bir yenilginin önünü açmıştır . Bunların üstüne ABD ‘nin savaşa dahil olması II. Dünya Savaşının seyrini tamamen değiştirmiştir . Bu tarihlere gelene kadar Almanya’nın elinde muazzam bir toprak parçası mevcut olmuştur . özellikle Ruslara karşı Stalingrad yenilgisiyle elinde topraklar bir bir küçülmüş ve savaş MİĞFER devletinin aleyhine MÜTTEFİK devletlerin lehine değişmeye başlamıştır . Bu gerilemeyle beraber Almanyanın askeri gücü hızlıca zayıflamaya başlamıştır . Verilen korkunç kayıplara rağmen hitler teslim olmaya yanaşmamış ve 2 yıl kadar daha mücadele etmeye devam etmiştir . 1945 yılının nisan ayında teslim olmaya yanaşmayan hitler intihar etmiştir .

Hitlerin tarihte cani olarak anılmasına sebep olan Yahudilere uyguladığı soykırım politikalarıdır . Fanatik bir ırkçı olan hitler KAVGAM adlı kitabında da bahsettiği sebeplerden ötürü Yahudilere nefretle bakmıştır . ( kitabında nereye el atsam altından Yahudiler cıkıyordu der . gazete alsam Yahudi imzası , tv izlesem Yahudilerin , dergi alsam Yahudi imzası … ) . Yahudileri ortadan kaldırmak için büyük gaz odaları olan kamplar kuruldu sayısız Yahudi öldürüldü . Hakimiyeti altına giren topraklarda bu insanlar kadın erkek ayrımı gözetilmeden bu kamplarda ölüme gönderildi . Tarih kitaplarında bu şekilde öldürülen yaklaşık 6 MİLYON kişi olduğu söylenir . Yahudiler toplama kamplarına götürülürken ellerinde alyans , altın diş dahil ne kadar değerli eşya varsa alınıp bu kamplara götürülmüştür . Bedenler sistematik olarak kullanılmış cesetler sabun yapımında kullanılmıştır ( bazı Yahudiler üzerinde bilimsel çalışmalar yapılmıştır . Buna ne kadar bilimsel denilebilir tartışılabilir ) ./uploads/2019/02/yahudi-soykırımı.jpg">

Rusya ‘da 27 milyon , Çin’de 20 milyon , Almanya’da 7 buçuk milyon , Polonyada 6 milyon insanın ölmesi savaşın ne kadar kanlı geçtiğini açıklar niteliktedir .